Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe

Szlachetne, odporne na korozję materiały, efektowna kolorystyka i ergonomia – to cechy nowoczesnych narzędzi ogrodowych. Nowinek technicznych nie brakuje. A i w rozwiązaniach starego typu znajdziemy sporo renowacji...

Projektował je już znany angielski malarz, rysownik, architekt, projektant, pisarz i poeta pochodzenia walijskiego William Morris. Jego arcydzieła do pracy w ogrodzie odznaczały się efektownym designem i użytecznością. Dziś produkcja praktycznych, ale przy okazji estetycznych narzędzi ogrodowych ma zasięg przemysłowy. Tacka do zbierania chwastów, poręczne grabie, szpadel, sekator, rękawice oraz piankowa mata do klękania to podstawowy zestaw każdego miłośnika grzebania w grządkach. Narzędzia te występują w całej gamie kolorów, które możemy odpowiednio zestawiać, tworzyć komplety i dopasowywać do wystroju... naszego składziku. Możemy je nawet zawiesić na specjalnych wieszakach. Pamiętajmy, aby były ergonomiczne, czyli zaprojektowane w sposób minimalizujący wysiłek podczas ich użytkowania. Zapewniają nam to wyprofi lowane uchwyty i ostrza sekatorów, lekkość drobnych narzędzi oraz specjalne przekładnie wspomagające siłę pracy większymi maszynami. Nowoczesne narzędzia powinny być też wykonane z lekkich i odpornych materiałów. Funkcję tę idealnie pełnią tworzywa sztuczne, np. ABS (utwardzony polipropylen) odporny na wszelakie uderzenia, wgniecenia czy też łamanie, poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, włókna węglowe oraz duraluminium. Te surowce są bardziej trwałe od konwencjonalnych. Warto też postawić na nowe technologie i nabyć prawdziwy, profesjonalny sprzęt z napędem elektrycznym lub spalinowym. Jakie konkretnie narzędzia powinny się znaleźć w składziku nowoczesnego ogrodnika?

Elektryczny kultywator

Spulchni nam on ziemię i przygotuje ją do wysiewu – to ogromna oszczędność czasu i wysiłku. Urządzenie pomoże nam też usunąć płytko korzeniące się chwasty lub wymieszać z podłożem nawóz organiczny, np. kompost. Kultywator przyda się przy pielęgnacji trawnika, gdyż podczas pracy nacina pionowo jego powierzchnię, ułatwiając napowietrzanie i nawadnianie trawy oraz usuwając zalęgający w murawie mech. Jest to jednak niestety spory wydatek (rzędu 1000 zł).

Wertykulator

Urządzenie to służy do spulchniania, napowietrzania ziemi i usuwania filcu z trawnika. Wertykulator nacina splątane pędy, dzięki czemu woda i powietrze mogą dostać się do korzeni. Warto się zdecydować na wertykulator elektryczny (cena ok. 400 zł) lub spalinowy (cena ok. 1200 zł).

Kosiarka spalinowa

Przy jej wyborze warto postawić na łatwą, intuicyjna obsługę, solidne wykonanie (najlepiej wybrać obudowę stalową) i niskie zużycie paliwa. Nowoczesne kosiarki potrafi ą za jednym razem skosić ogród o powierzchni do kilkuset metrów kwadratowych, co zajmie zaledwie kilka godzin. Paliwo do nich możemy kupić w każdym ogrodniczym sklepie, ważne, aby było mieszanką benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 95 oraz odpowiedniej ilości oleju przeznaczonego do smarowania silników dwusuwowych, wysokoobciążonych, chłodzonych powietrzem. Warto też zwrócić uwagę, aby poziom hałasu, jaki narzędzie wytwarza, był niski. Nowoczesna kosiarka spalinowa powinna być też łatwa w czyszczeniu (najlepiej użyć myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego. Z racji tego, że kosiarka posiada silnik spalinowy, bez problemu możemy ją całą opłukać strumieniem wody). Kosiarki spalinowe to oczywiście nie jest sprzęt na każdy ogródek. Jeżeli jest się w posiadaniu małego terenu przy segmenciku, a sprzęt trzyma się pod schodami, to o opcji spalinowej można zapomnieć. Tu sprawdzą się kosiarki elektryczne. Z reguły posiadają stosunkowo dużą moc, co pozwoli na szybkie i sprawne rozprawienie się z wysoką trawą. Cena kosiarki spalinowej wynosi średnio 2000 zł, model elektryczny kupimy już za 300 zł.

Kosiarka automatyczna

Potrafią dotrzeć do każdego zakątka ogrodu. Z łatwością radzą sobie w mokrych i deszczowych warunkach, a także na trudnym terenie, takim jak zbocza i dziury, oraz z ruchomymi przeszkodami, takimi jak szyszki i owoce. Są przy tym tak ciche, że mogą pracować w nocy, nikomu nie przeszkadzając. Zwykłe koszenie polega zazwyczaj na odcięciu kilku centymetrów trawy, a następnie zebraniu jej i wyrzuceniu, podczas gdy kosiarki automatyczne ścinają jedynie kilka milimetrów źdźbła. Ścięta trawa spada na glebę, tworząc ściółkę i nawożąc trawnik. Możemy też nabyć kosiarkę z programatorem. Nowoczesne inteligentne kosiarki samoczynnie tworzą mapy ogrodu i na ich podstawie wiedzą, jak się po nim poruszać. Ciekawostką jest, że nowoczesna automatyczna kosiarka jest zazwyczaj zabezpieczona przed kradzieżą, i to na kilka sposobów. Do obsługi potrzebny jest kod PIN. Jeśli prośba o kod zostanie zignorowana lub gdy kosiarka zostanie zatrzymana lub podniesiona, rozlegnie się alarm. Kosiarkę należy przechowywać w suchym miejscu, w którym panuje w miarę stała, dodatnia temperatura, dzięki czemu sprzęt dłużej nam posłuży i będzie zawsze gotowy do użytku. Cena? Około 6000 zł.

Wykaszarki/podkaszarki

Wszędzie tam, gdzie ze względu na duże gabaryty nie dotrze kosiarka, przyda się wykaszarka. Można zdecydować się na lekkie i ciche podkaszarki elektryczne. Jeżeli w ogrodzie jest wiele nierówności, krzewów i drzew, idealnym rozwiązaniem będzie podkaszarka spalinowa zwana potocznie kosą spalinową. Taką kosą spalinową można wyciąć np. trawę wzdłuż ogrodzenia całej posesji. Cena ok. 300 zł.

Piła elektryczna

Pomoże nam obciąć i rozdrobnić gałęzie w celu ich spalenia lub wywiezienia. Nie wymaga wymiany świec, paliwa, filtrów, itp. Nie trzeba przy jej użytkowaniu korzystać z szarpaka i systemu ssania do uruchomienia, co może wymagać pewnej wiedzy technicznej. Mogą jej używać nawet osoby nieobeznane z cięciem, piła elektryczna jest bowiem bardzo łatwa w obsłudze. Jest cicha i lekka. Nie generuje spalin. Jej główna wada to ograniczona mobilność – konieczny jest stały dostęp do źródła zasilania o napięciu 230 V. No chyba, że nabyliśmy piłę z akumulatorem. Ten zapewni nam krótszy czas pracy – do kilkudziesięciu minut i wysoką wydajność cięcia – do kilkuset cięć. Pamiętajmy, że nasza piła powinna być poręczna, wykonana z wysokiej jakości trwałych materiałów oraz dobrze zabezpieczona przez nakładki przed niefortunnym użyciem. Piłę czyścimy benzyną ekstrakcyjną. Warto też zwrócić uwagę na sposób regulacji naciągu łańcucha, prosty i szybki, bez użycia narzędzi. Zapytajmy o to sprzedawcę – takie rozwiązanie pozwoli nam dłużej użytkować sprzęt. Cena zależy od jakości piły – możemy nabyć tanią pilarkę tarczową już za kwotę kilkudziesięciu złotych lub wysokiej jakości sprzęt profesjonalny o wartości kilku tysięcy. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. I od naszych potrzeb oczywiście...

Nożyce elektryczne lub spalinowe

Przydają się do przycinania dużych żywopłotów. Przy ich zakupie warto wziąć pod uwagę moc urządzenia, długość i rozstaw noży tnących, a także elementy zabezpieczające nożyce przed niechcianym użyciem – takich jak na przykład przezroczysta osłona lub nakładany kabel. Ważne też, aby takie nożyce nie były za ciężkie i nie obciążały zanadto rąk. Wbudowana poziomica pomoże prosto i równo przycinać żywopłot. Warto nabyć elektryczne nożyce akumulatorowe – naszych działań w ogrodzie nie ograniczy długość kabla. To rozwiązanie polecamy do niskich roślin, przy cięższych pracach ogrodowych lepiej sprawdzą się profesjonalne nożyce spalinowe z długim ostrzem oraz z regulowaną głowicą, która umożliwia wygodne przycinanie zarówno wysokich żywopłotów (bez konieczności użycia drabiny), jak i pracę nisko przy ziemi. Zaletą nożyc spalinowych jest natomiast spora wydajność i duża moc – to narzędzie doskonale sprawdzi się przy przycinaniu najwyższych i najtwardszych żywopłotów. Ich minusem jest to, że głośno pracują, są dość ciężkie i stosunkowo drogie. Cena nożyc elektrycznych wynosi 200-300 zł, gdy tymczasem nożyce spalinowe kosztują nawet i 1000 zł.

Dmuchawy do liści

Wybierając dmuchawę do liści, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sposób jej zasilania (spalinowa, akumulatorowa lub sieciowa), ale również na wiele innych czynników, które wpływają na funkcjonalność urządzenia: wielkość (warto wybrać taką do 6 kg), pozycja wylotu (wylot dmuchawy ustawić dowolnie, ale praktycznie wygodne jest, jeśli znajduje się on w jednej linii z uchwytem, co pozwala na manewrowanie dmuchawą z dużą łatwością), czy wreszcie blokadę obrotów, która daje użytkownikowi możliwość zablokowania na dowolny czas aktualnej prędkości wydmuchu. Cena dmuchaw bez względu na sposób zasilania wynosi mniej niż 200 zł.

Share This Post

Post Navigation

Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym
Previous

Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym

Leave review
Zainteresowanie Wschodem stale rośnie. Coraz więce...
Zobacz
Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym
Dalej

Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym

Leave review
Zainteresowanie Wschodem stale rośnie. Coraz więce...
Zobacz
Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym
Previous

Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym

Leave review
Zainteresowanie Wschodem stale rośnie. Coraz więce...
Zobacz
Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym
Dalej

Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym

Leave review
Zainteresowanie Wschodem stale rośnie. Coraz więce...
Zobacz