Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych

W środku zatłoczonego dużego miasta, w atrialnym domu na dziedzińcu znajduje się ogród. Ogromne okna składają się w harmonijkę jak tylko właściciele zamarzą o przybliżeniu się do zieleni. W ciepłe letnie dni, dziedziniec wchodzi do salonu i odwrotnie. Granica się rozmywa. Zimą, jest podobnie. Tylko szkło na subtelnej konstrukcji, oddziela fizycznie ciepło od mrozu. To dom, w którym ogród żyje razem z domownikami i nikt nie stawia w nim ścian dla wyznaczania granic. Ten dom, o eden bo zieleń jest tutaj przez cały rok…

Przy dużych przeszkleniach bardzo istotną rolę odgrywa kontrola nasłonecznienia. Sterowane automatycznie markizy będą najlepszym rozwiązaniem. Możemy wybierać spośród wersji fasadowych (również narożnych), tarasowych czy dachowych.

Ogrody zimowe – zamknięte, ogrzewane wnęki z luksusowymi wykończeniami – oferują, te same widoki co taras i naturalne światło, ale bez ryzyka utraty komfortu ciepła. Powiedzmy sobie głośno, że to niezwykle wygodne rozwiązanie, które dodatkowo rozbudowuje przestrzeń życia domowników. Dobrze zaprojektowana bryła, nie tylko pięknie uzupełni architekturę istniejącego budynku, ale także stanie się przestrzenią nowych rytuałów, spotkań, sposobu na spędzanie czasu lub pielęgnacji nowego hobby. Trend otwierania przestrzeni domowej na świat zewnętrzny, najlepiej obrazują realizacje luksusowych developerów. Przemycają zarówno bujną i przytulną zieleń obudowując (nawet na bardzo wysokich piętrach) szkłem balkony, zamieniając dwie/ trzy ściany na zupełnie przeszklone po to, by osiągnąć efekt przestrzeni, powietrza. Jeśli za oknem nie widać drzew, to hoduje się je w domach. Takie ogrody na wysokości, często zaprojektowane jako wyjście z salonu lub sypialni, mogą mieć kominki, ogrzewacze podłogowe i przesuwane szklane drzwi. W ten sposób nowi nabywcy mogą się cieszyć z dodatkowej powierzchni kwadratowej, świeżego powietrza i pięknych widoków.

Szkło bryluje wśród rozwiązań, dzięki którym jesteśmy jeszcze bliżej przyrody. Budujemy nie tylko domy z dużymi oknami i wyjściami na tarasy. Nasza potrzeba bycia blisko natury, nasz instynkt, popycha nas do rezygnacji ze ścian na rzecz zupełnego zatopienia się w otoczeniu poprzez szklane przegrody. Okna chcemy otwierać „na całość”, tak by nie wyznaczały żadnych granic. Zaczynamy żyć w większej symbiozie z przyrodą niż kiedyś.

W środku upalnego dnia, szukamy miejsc zacienionych, wręcz chłodnych. Komfort to nie tylko ciepło. Czasami jest to również chłód. Idealnym rozwiązaniem na regulację dostającego się światła do wnętrz naszych domów, są markizy i rolety, które dowolnie, w zależności od potrzeb, możemy regulować. Nowe technologie pozwalają zarządzać tymi elementami zdalnie, na przykład za pomocą aplikacji na smartfona. Rolety zewnętrzne montowane na oknach, całkowicie odcinają dostęp naturalnego światła do pomieszczeń.

Ustawione automatycznie na konkretną godzinę, mogą nas budzić poprzez otwarcie się. Ciepłe i jasne promienie słońca rozbudzą nas łagodnie. Materiałowe markizy są bardziej zdobnicze. Często podnoszą walor estetyczny budynku, ale też nie do każdego stylu pasują. Co ważne, nie przysłaniają widoku z okna. Ich dużym atutem, w połączeniu z inteligentnym sterowaniem, jest automatyczne dopasowywanie się do warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku. Kontrolując np. nasłonecznienie nie dopuszczą do przegrzania pomieszczeń. Ponieważ na fasadzie ważny jest każdy detal, przed wyborem markizy czy rolety, warto zrobić symulację wizualizacji, by podjąć najlepszą decyzję. Również związaną z kolorystyką. A to wszystko po to, by wybrać produkt najlepiej nadający się do montażu na naszym budynku. Wśród licznych dostępnych ofert znajdziemy markizy tarasowe, fasadowe, kasetowe, ogrodowe i dachowe. Określone kolory też mogą ułatwić zadanie – szare markizy i żagle będą pasowały do brył nowoczesnych. Wszelkie beże idealnie skomponują się z zielenią.

Duże powierzchnie szyb mogą generować straty ciepła zimą i przegrzewanie pomieszczeń latem. By tego uniknąć wybierz okna o wysokich parametrach energooszczędnościowych – zarówno dla szyb, jaki i ram.

Więcej światła i przestrzeni!

Ogrody zimowe w ciepłe dni mogą stać się otwartą altaną ogrodową, a przeszklone, otwierane „ściany” świetnie sprawdzają się w nietypowych miejscach na przykład w łazienkach – bo kto z nas nie marzy o kąpieli w wannie pośród ogrodu... Czasem słońca jest aż nadto i próbujemy się przed nim osłonić. W tym celu zastosować można szyby o wysokiej przepuszczalności światła ale niskiej przepuszczalności energii słonecznej. Takie rozwiązanie zapewni dobre doświetlenie wnętrza ale nie pozwoli na jego przegrzewanie. Prostszą i tańszą metodą jest zastosowanie rolet, żaluzji lub markiz zewnętrznych. Dostępne na rynku rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do plastikowych rolet zewnętrznych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Estetycznym rozwiązaniem jest montaż refleksoli, czyli przesłon, których materiał nasuwa mi skojarzenia z damskimi pończochami. W zależności od gęstości ich „oczek”, możemy mniej lub bardziej zacienić pomieszczenie. Montuje się je od środka, jak tradycyjne roletki materiałowe.

Share This Post

Post Navigation

Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb
Previous

Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb

Leave review
Podpowiadamy jak wybierać meble ogrodowe, żeby kup...
Zobacz
Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb
Dalej

Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb

Leave review
Podpowiadamy jak wybierać meble ogrodowe, żeby kup...
Zobacz
Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb
Previous

Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb

Leave review
Podpowiadamy jak wybierać meble ogrodowe, żeby kup...
Zobacz
Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb
Dalej

Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb

Leave review
Podpowiadamy jak wybierać meble ogrodowe, żeby kup...
Zobacz